Proplan

Proplan purina Mamalar

Proplan mama Purina markası tarafından 1927 senesinden beri bugüne milyonlarca kedi ve köpeği beslemiş bir markadır. Özellikle kedi ve köpek mamaları ile öne çıkan bu marka kedi ve köpeklerin yaşamını uzattığını kanıtlamıştır

Proplan Purina Mama Çeşitleri

 Ve moleküler şekilde beslenme uygulayan ilk markadır. Bunun dışında Proplan mamalar hipoalerjenik diyet mamasını ilk tanıtan markadır ve bağırsak sağlığı konusunda kendini kanıtlamıştır bu sebeple veteriner önerisi arasında bulunan Proplan mama içerikleri diğer mamalardan daha fazla öne çıkıyor.

En fazla tercih edilen Proplan mamalara bakıldığı zaman somonlu, kuzu etli ve tavuklu ürünlerdir. Bunun dışında çeşitli Proplan mama aromaları ile beraber her yaş, cins ve ırktan kedi ve köpekler için Proplan mamalar tercih edilir. Kedi ve köpek maması denildiği zaman akla ilk gelen markalardan olan Proplan ürünleri ortalama üzerinde bir marka olarak biliniyor. Ürün içeriğinde yer alan tahıllar, sebze, meyve ve protein oranı yüksek marka ürünleri içeriğinde protein takviyesi olarak hem et hem de protein unlarını kullanmaktadır.

Proplan mamalar genel olarak bakıldığı zaman ürünlerdeki yağ seviyeleri dengelidir bu sebeple yaşı ilerleyen, operasyon geçiren ve sürekli hareketsiz kalan veya sindirim sistemi ile alakalı sorunlar yaşayan köpekler ve kediler için de uygun mamalardır. Yapılan analizlerle beraber enerji seviyesi ideal olan bu mamalarda vitaminler, mineraller ve faydalı içerikler bakımından zengindir. Her öğünde yüksek oranda besleyicilik sağlayarak kedi ve köpeklerin beslenmesinde uygundur.

Proplan Mama Özellikleri

Proplan mama özellikleri açısından bakıldığı zaman sıklıkla tercih edilen mama çeşitleri yavru, yetişkin ve yaşlı köpek ve kediler için uygun bir mamadır. Mamaların yapısal özellikleri tamamen hayvanların genel standartlarına göre üretilmiştir. Kedi ve köpeklerin hayat standartlarının daha yüksek olması ve sağlıklarının da en yüksek derecede olması için markaya ait olan mamalar tercih edilebilir. Burada önemli olan nokta hayvanlara verilen mama miktarını iyi bir şekilde ayarlamaktır.

En fazla tercih edilen kedi ve köpek mamaları konusunda satışa sunulan mamalar tüm hayvanların bağışıklık sistemini güçlendirmek için üretilmiştir. Proplan mama özellikleri bakıldığı zaman,

 • Hayvanların sağlıklı yaşam süresini uzatmak, vücut sağlığı ile dengesini sağlamak açısından çeşitli vitamin ve minerallerle üretilmiş olan Proplan mamalar kedi ve köpeklerin diyet ve hastalık türlerine özel olarak da üretilmiş mamaları bulunur.
   
 • Hayvanların sağlıklı bir hayat sürmeleri hedeflenen Proplan mamaları evcil hayvanların günlük ihtiyaçları göz önüne alınarak üretilen kuru ve yaş mama çeşitleri ile hayvanların yaşlarına ve dönemsel özelliklerine göre formüle ediliyor.
   
 • Besin değerleri daha yüksek olan kuru mama çeşitleri konusunda tüm evcil hayvanlar için doyurucu oluyor.
   
 • Kalorisi daha düşük olan mamalar ise evcil hayvanların iştahla yemek yemesini ve ideal seviyede sıvı almasını sağlıyor ve markanın üretmiş olduğu kuru ve yaş mama çeşitleri de tüm hayvanların gerekli şekilde beslenmesini sağlarken daha uzun ömürlü ve huzurlu olmasını sağlıyor.
   
 • Evcil hayvan kategorisindeki kedi ve köpekler büyüdükleri ve belli dönemlerdeyken farklı beslenme ihtiyaçlarına sahip olmaktadır. Kedi veya köpekler yavruluk dönemindeyken, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde de farklı beslenme ihtiyaçlarına karşılık veriyor.

Proplan Mama Çeşitleri

Proplan mama çeşitleri hem köpek hem de kediler için mamalarını üretmektedir. Yavru, yetişkin ve yaşlı hayvanlarla beraber kısırlaştırma ve tüy dökülmesi yaşayan durumlarda evcil hayvanlar için özel mamalar bulunur. Üstelik kilo problemiyle karşı karşıya olan hayvanlarında fit duruma getirmeye yarayan diyet kuru ve yaş mama türleri de bulunmaktadır. Bu sebeple üretilen Proplan mama çeşitleriyle birlikte beslenme ihtiyaçları değişen tüm köpek ve kediler için daha ideal bir yaşam sürebilmesi için bulundukları dönemlere özel olarak geliştirilen mama çeşitleri bulunuyor.

Kedi ve köpekler için kaliteli bir beslenme sağlayan Proplan mama çeşitleriyle beraber tüm hayvanlar doğru ve düzgün bir şekilde beslenebilmektedir. Veteriner hekimler ve beslenme uzmanları tarafından da onaylanan bu mamalar bilim ve teknolojiden yararlanarak hareket edebilmeyi destekliyor. Yeni beslenme tekniklerine göre üretilen kuru ve yaş mama çeşitleri sürekli olarak güncelleniyor böylece tüm hayvanlar daha etkili bir şekilde beslenebiliyor. Markanın ürettiği kurur ve yaş mama çeşitleri tüm evcil hayvanların erken dönemlerinden itibaren korunmalarını ve tam potansiyellerine ulaşmalarını sağlıyor.

Proplan Mama Nasıl Seçilir?

Proplan mama seçimlerine öncelikle tüm hayvanların gereksinimleri göz önüne alınır. Hayvanların sağlıkları açısından mama seçimleri önemlidir. Öncelikle hayvanların sağlık durumu, yaş ve kilosu gibi çeşitli değişkenlere göre hayvanlara mamalar seçilebilir. Proplan markası tüketicilere çeşitli ve çok sayıda kedi ve köpek mamaları sağlamaktadır. Yaş ve kilosuna göre marka seçimi yapmak mama üzerinde bulunan özellikler ve ikazlara dikkat etmek te en doğru mamayı seçmede önemli yardımcı olunabilmektedir.

Proplan mama nasıl seçilir konusunda,

 • Hayvanların yaş ve kilosuna göre mama seçimi yapmak ve buna ek olarak çeşitli hassasiyetleri bulunuyorsa bu durumlara göre bir seçim yapılması gerekilir.
   
 • Kısırlaştırılmış kediler için kısırlaştırılmış mamalar, kilo sorunu olan hayvanlar için daha az karbonhidrat oranı olan mamalar tercih edilebilir.
   
 • Mama seçimleri, hayvanların sağlığı açısından en önemli konulardan biridir ve hayvanların mamaya başladığı ilk andan itibaren dikkat etmesi gereken konuların başında gelmektedir.
   
 • Hayvanların yaş, karakteri, hareketlilik durumu ve sağlık hassasiyetlerine uygunluğundan emin olunmalıdır. Örnek olarak yavru hayvanları yetişkin mamalarla beslenmemesi gerekir.
   
 • Hayvanların sağlıklı bir şekilde gelişim sürmesi, eklem, sindirim ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için sadece karnın doyması yeterli değildir ve yedikleri mama içinde köpeklerin ihtiyaç duyacakları farklı vitamin ve minerallerin yer alması, hayvanların her zaman çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
   
 • Proplan mamaların seçiminde hayvanların sağlıklı bir gelişim sürdürebilmesi, eklem, sindirim ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için sadece karnın doyması yeterli değildir. Bunun dışında lezzet açısından da mamaların desteklenmesi gerekir.

Proplan Mama Nasıl Saklanır?

Proplan mama çeşitlerinin saklanmasında serin ve nem barındırmayan bir yerde gün ışığından uzakta tutulmalıdır aksi takdirde nem ve yüksek sıcaklık durumu mama içerisinde zararlı olan bakterilerin üremesi ve bozulmasına neden olur. Günümüzde bulunan mama üreticileri, mamaları saklamaya uygun şekilde dayanıklı ambalajlarda tüketiciye sunmaktadır.

Bu noktada Proplan mamaları özel ambalajları sayesinde mama tazeliğini koruyarak son ana kadar mama tazeliğini destekler. Konserve mamaları ise kuru mamalara göre daha güvenli olan kaplarda sunulmaktadır fakat yaş mamaları da kendine göre saklama yöntemleri bulunur. Yaş mamalar evcil hayvanlara verilirken porsiyonları iyi bir şekilde ayarlanmalıdır ve konserveler açıldığı zaman buzdolabında muhafaza edilebilir. Hayvanların tüketimine verilmeden öncesinde hafif ısıtılarak yaş mamalar verilebilir.

Yaş mamaların açıldıktan sonrasında buzdolabında 7 güne kadar güvenle saklanması tercih edilir fakat hava alınmadığından emin olunması gerekilir. Bunun dışında hem kuru hem de yaş mamaları cam kaplarda veya koku yapmayan plastik kaplar içerisinde muhafaza edilebilmektedir. Kedi ve köpek mamalarının bozulması veya bayatlamasındaki en önemli faktör muhafaza edildikleri ortamdır. Eğer bir mama rutubetli veya çok güneşli ortamlarda muhafaza edilirse bir süre sonra tadında değişme olabilir.